Jak zadbać o świecę

Przedstawiam Ci sposób jak dbać o świecę sojową, tak aby pięknie się paliła i cieszyła Twoje oczy.

Świeca sojowa wymaga specjalnego traktowania a więc:

Po pierwsze: Kiedy po raz pierwszy zapalasz świecę sojową, pozwól aby wosk stopił się aż do zewnętrznych krawędzi pojemnika. Pełne roztopienie górnej warstwy gwarantuje równomierne spalanie (bez tzw. tunelów) i maksymalny zapach.

Po drugie: Nie pal świecy sojowej dłużej niż przez cztery godziny. A dlaczego? Jeżeli świeca sojowa pali się przez długi czas (więcej niż 4 godziny) bez możliwości ponownego zestalenia się, nadmierne ciepło spowoduje wypalenie olejku zapachowego szybciej niż powinien.

Po trzecie: Jeśli możesz przechowuj świece w zamkniętym pojemniku. Gdy kończysz palenie ostrożnie zdmuchnij knot świecy lub przykryj pojemnik tak, aby świeca sama zgasła pod wpływem braku tlenu. Zawsze sprawdź, czy knot się nie żarzy.

Po czwarte: Jeśli chcesz żeby świeca paliła się równomiernie, przed każdym zapaleniem przytnij knot do długości 3-4 mm ponad wysokość wosku. Utrzyma to knot w pionie i będzie powodowało równomierne topienie wosku. Jak to zrobić? Wystarczy ułamać lekko zwęgloną końcówkę drewnianego knota lub użyć małych nożyczek. Są również dostępne specjalne nożyczki do uciniania knotów.

Po piąte: Istotne jest aby przerwać używanie świecy, gdy na dnie pojemnika pozostanie ok. 1 cm wosku. Dzięki temu zadbasz o to, aby nie uszkodzić termicznie powierzchni, na której stawiasz świecę lub samego pojemnika, w którym jest świeca.

I na koniec co jeszcze jest ważne: Pamiętaj – nie pozostawiaj zapalonych świec bez opieki i nie zbliżaj ich do dzieci i zwierząt domowych. Zawsze umieszczaj świece na żaroodpornej podstawie i ustaw ją na wyrównanej i stabilnej powierzchni. Palenie świecy do samego końca powoduje przegrzanie szkła i możliwość uszkodzenia podłoża.  Aby świeca zapachowa była utrzymana w dobrym stanie ważne jest aby trzymać ją z dala od bezpośredniego światła słonecznego i przechowywać je w chłodnym, ciemnym miejscu.